Što su topički kortikosteroidi?

Kortikosteroidni lijekovi su derivati prirodnih kortikosteroidnih hormona koje proizvodi nadbubrežna žlijezda. Oni imaju mnogo važnih funkcija u tijelu uključujući kontrolu upalnih odgovora. Kortikosteroidni lijekovi se uglavnom upotrebljavaju zbog njihova učinka u kontroliranju upale, a topički kortikosteroidi se apliciraju na kožu za lokalni tretman različitih upalnih bolesti kože.

Kortikosteroidi se obično jednostavno nazivaju steroidi, ali je važno istaći da su oni veoma različiti od drugih grupa steroida zvanih anabolički steroidi, koji su na lošem glasu zbog njihove zlouporabe kod nekih atletičara i bodi bildera.

Topički kortikosteroidi za ekceme uključuju hidrokortizon, koji je jednak kao prirodni kortikosteroid kortizol i sintetski kortikosteroidi takovi kao betametazon, fluticasone i mometason. Oni se apliciraju na kožu u obliku kreme, masti ili losiona.

Zašto se kortikosteroidi koriste?

Topički kortikosteroidi se koriste da smanje upalu u koži koja uzrokuje promjene na koži nazvane ekcemi. Obzirom da za upalu ne postoji lijek oni ne liječe unutrašnji uzrok upale, ali oni je kontroliraju i smanjuju njene simptome takove kao što su svrbež i crvenilo. Kontroliranje svrbeža smanjuje želju za svrbežom i prema tome smanjuje šansu da se ekcem zarazi.

U sličajevima gdje je ekcem inficiran mogu se propisati topički kortikosteroidi koji sadrže antibiotik ili antiseptik.

Kako kortikosteroidi djeluju?

Topički steroidi se absorbiraju unutar stanica kože. Oni spriječavaju da stanice kože  proizvode različitie kemikalije koje se normalno oslobađaju kada koža reagira na alergiju ili iritaciju. Ove upalno- uzrokujuće kemikalije uključuju prostaglandine i druge upalne supstance koje uzrokuju da se krvne žile prošire te da se privuku druge upalne supstance stvarajući u zahvaćenom području kože crvenilo, upalu i svrbež.

O čemu ovise moguće nuspojave?

Mnogi ljudi se zamisle  kada treba upotrijebiti topičkie steroide zbog straha od mogućih nuspojava. Ovi strahovi su neopravdani ako se kortikosteroidi upotrijebljavaju korektno jer tada rijetko uzrokuju nuspojave.

Lokalne nuspojave koje zahvačaju kožu su mnogo vjerojatnije nego nuspojave od sistemskih kortikosteroida, ali su rijeđe ako se steroidi koriste korektno. Rizik od nuspojava ovisi o jakosti upotrebljenih steroida, dužini vremena njihove upotrebe, području kože, veličini područja kože i prirodi kožne bolesti. Šanse za neočekivane nuspojave su vrlo rijetke kada blagi ili osrednji potentni steroid je upotrebljen za kraći period na manjem dijelu kože.

Lokalne nuspojave:

Najčešće nuspojave se pojavljuju lokalno na području kože koja je  duže vrijeme liječena sa steroidom. Možda najpoznatija nuspojava je stanjenje kože (atrofija), koji ponekad rezultira sa trajnim istezanjem kože (strije). Krvne žile mogu nabreknuti i postati ispupčene ispod površine kože (teleangiektazije). Gubitak pigmenta u području tretrane kože više  je izražen u tamno obojenih ljudi. Ponekad koža može biti puna modrica i podložna infekcijama.

Sistemske nuspojave

Sistemske nuspojave pojavljuje se unutar tijela. Ako se uzme veliko područje kože za duži period vremena potentni steroidi mogu se absorbirati u krvotok i zahvatiti druge dijelove tijela. U najtežim slučajevima koji su srećom vrlo rijetko kortkosteroidi mogu uzrokovati nuspojave takve kao smanjenje rasta ili smanjenje lučenja hormona kore nadbubrežne žlijezde. Nadbubrežna žlijezda proizvodi prirodne steroidne hormone. Ako se topički steroidi apsorbiraju u tijelo oni mogu usporiti ovu prirodnu proizvodnju koja može voditi u oboljenje takovo kao Kušingov sindrom. Djeca koja često ili duže vrijeme koriste potentne steroida su u većem riziku sistemskih nuspojava nego odrasli.

Za minimiziranje nuspojava korištenja steroida  postoje različiti načini upotreba kao što su:

  • Upotreba slabo potentnih steroida
    • Steroide striktno koristiti samo za oboljelo područje kože 
    • Upotreba steroida ne više od jednom do dva puta na dan
    • Aplicirajte steroide štedljivo
    • Gdje god je moguće izbjegavajte upotrebu kortikosteroida duže vrijeme i na velikim površinama kože
    • Od upotrebe steroida čuvajte određena područja kože kao što su lice, genitalije, osjetljiva koža, tanka koža te područja kože koja se međusobno taru kao npr. područja  ispod dojki ili između butova (jer se tu apsorbira više steroida nego u druga područja).
    • Aplicirajte plastične folije preko područja kože liječenog sa steroidima.
    • Ako je upala pod kontrolom, ako se stišava ili se potpuno zaustavlja smanjite korištenja steroida. Ne zaboravite pri tome upotrijebiti mnoštvo neutralnih krema – ovlaživača.
    • Nikada ne koristite topičke steroide kao ovlaživače

Što činiti za vrijeme trudnoće i dojenja?

Topički kortikosteroidi ne bi se trebali davati tijekom trudnoće osim u izuzetnim slućajevima. Studije na životinjama su pokazale da kortikosteroidi aplicirani na kožu trudnih životinja mogu uzrokovati abnormalnosti u razvoju fetusa takove kao rascijep nepca i smanjenje rasta fetusa u maternici. Zbog sumnje na slične deformacije bolesnici ne bi trebali koristiti topičke steroide bez konzultacije sa doktorom. Ukoliko se steroidi koriste  ne bi ih se trebalo upotrijebljavati na velikom području kože i za duže vrijeme kako bi se minimalizirala apsorpcija i smanjio prolazak u majčino mlijeko. Ako trebate aplicirati topičke steroide na grudi majke dojilje, prije hranjenja djeteta to bi područje trebalo pažljivo oprati toplom vodom i nakon hranjenja djeteta ponovno aplicirati kortikosteroide.

Da li su kortikosteroidi prikladni za djecu?

Djeca naročito bebe su mnogo sklonija nuspojavama aplikacije topičkih steroida ali to ne znači se oni ne mogu upotrijebljavati bez rizika od nuspojava. Najvažnije je koristi što slabije kortikosteroide, što kraći period.

Snažniji steroidi ne bi trebali biti upotrijebljeni u djece ispod jedne godine života a trebalo bi ih izbjegavati ili koristiti samo kratki period u starije djece.

Djeci sa kroničnim ekcemom bi trebalo monitorirati rast  kako u njihovom slučaju apsorpcija steroida ne bi remetila njihov normalan rast.

Okluzije (zamatanje kože u plastiku) nisu prikladne za aplikaciju na dječju kožu koja je namazana sa topičkim steroidima jer će se povećati apsorpcija steroida unutar tijela i povećati rizik nuspojava. Također je potreban oprez kod aplikacije steroida uz nošenje pelena jer one djeluju kao okluzivni zavoj koji ne bi trebao biti upotrijebljen ako su aplicirani steroidi u pelensku regiju djeteta.

Što bi trebalo izbjegavati ako se koriste kortikosteroidi?

Samo blagi steroidi mogu biti upotrijebljeni na lice i tada samo prema uputama liječnika. Koža lica je tanka i apsorbira steroide mnogo lakše čineči je mnogo ojetljivijom na oštećenja.

Što su okluzivni zavoji?

Okluzivni zavoji su zračno nepropusni zavoji koji se povremeno apliciraju da povećaju apsorpciju u problematični dio kože. Međutim kako oni povečavaju apsorpciju steroida oni također mogu povećeti šansu nuspojava. U pravilu oni bi se trebali upotrijebiti samo sa blagim steroidima i ne bi se trebali koristiti na dječjoj koži ili koži lica.

Kada koristiti kreme, kada kortikosteroidne losione, a kada masti ?

Oblik steroidne formulacije ovisi o karakteristikama ekcema kao i o njegovoj lokalizaciji. Losioni i gelovi su najprikladniji za dlakave površine kože. Kreme su bolje za vlažna područja dok su masti bolje za suhe, ljuskave dijelove.

Kako koristiti kortikosteroide?

Glavna stvar za zapamtiti je da se steroidi apliciraju štedljivo. 

Koliko dugo se kortikosteroidi mogu koristiti?

Duljina upotrebe steroida je individualna ali kao pravilo vrijedi da se akutno upaljeni ekcem može kontrolirati aplikacijom steroida nekoliko puta tjedno. Kod kroničnog ekcema aplikacija se može ukinuti nakon četiri do šest tjedana od početka lječenja i tada nastaviti aplikaciju neutralnih krema- ovlaživača. Kada se liječenje sa steroidima zaustavi ekcem se može vratiti obzirom da steroidi ne liječe uzrok bolesti. Aplikacija neutralnih krema je  važna kako bi se izbjeglo dalje pokretanje bolesti, koža sačuvala hidratiziranom te  kako bi se spriječila šansa za daljnje upale. Kao terapiju održavanja doktor može sugerirati upotrebu steroida dva puta tjedno.

Pruzeto od Helen Marshall, pharmacist

Ukratko: Topički kortikosteroidi su protuupalni lijekovi koji se apliciraju na oboljelu kožu.  Upotreba topičkih kortikosteroida mora biti pod strogim nadzorom liječnika dermatologa jer mogu nastati ozbiljne nuspojave. Nuspojave se mogu izbjeći pravilnom upotrebom. 

Ključne riječi: Kortikosteroidi, atrofija kože, strije, Kushingov sindrom, neutralne kreme

Jeste li znali: da se u nekim kozmetičkim kremama nalaze kortikosteroidi iako to na njima ne piše. Također postoje lokalni pripravci koje se prodaju kao lijek koji u svom sastavu ne sadrži kortikosteroide iako ih sadrži. Lijekovi se preporučaju za liječenje psorijaze i sličnih bolesti a prodaju se na tržištu bivšeg Sovjetskog Saveza (npr losion Skin –Kap).

Za Moj doktor: Perica Ante dr.med, dermatovenerolog