Kada je započelo korištenje lasera u dermatologiji?
U dermatovenerologiji laser se uspješno primjenjuje već više od četiri desetljeća, otkako je Goldman 1963. objavio prve rezultate liječenja promjena na koži rubinskim laserom.
U posljednjih 20 godina revolucionalni napredak u laserskoj tehnologiji proširio je indikacije za primjenu lasera, od već navedenih vaskularnih lezija prema vrlo uspješnim rezultatima u uklanjanju tetovaža, ožiljaka, trajnog smanjenja dlakavosti, zatezanju kože i redukciji plitkih bora, te za uklanjanje smećkastih mrlja od sunca (lentigo solaris). Postoje i kirurški laseri kojima se uklanjanju kondilomi, intradermalni nevusi, pendulirajući fibromi te ostale dobroćudne promjene na koži.
Što je laser?
Laser je skraćenica za pojačanje svjetla stimuliranom emisijom zračenja
Glavno svojstvo laserskog svjetla je da može biti precizno fokusirano na male točke sa jako velikom energijom.
Pojam selektivne fototermolize – Kako pojedine promjene na koži apsorbiraju lasersko svjetlo?
U koži postoje ciljne kromofore koje apsorbiraju lasersko svjetlo. Apsorpcijom laserskog svjetla dolazi do zagrijavanja ciljne kromofore, a time i do ciljanog uništenja promjene na koži, bez oštećenja okolnog tkiva.
Za tretmane vaskularnih lezija ciljna kromofora je hemoglobin u kapilari, hemangiomu, spider nevusu ili nevus flameusu.
Pigmentne promjene na koži sadrže melanin koji apsorbira lasersko svjetlo, jednako kao i melanin u korijenu dlake u tretmanima trajne redukcije dlakavosti. Stoga se dlaka žute, narančaste i bijele boje ne može tretirati, jer nema melanina.
U tretmanima pomlađivanja, tj. zatezanja kože, voda u dermisu apsorbira lasersko svjetlo, te njenim zagrijavanjem dolazi do kontrakcije postojećeg kolagena, zbog čega neposredno nakon tretmana koža izgleda zategnutija, a potpuni efekt vidi se nakon odredjenog vremena kao rezultat stimulirane sinteze novog kolagena.
Koje su kontraindikacije za tretman laserom?
Trudnoća, melanom te ostali maligni tumori kože u anamnezi, kao i akutna infekcija su kontraindikacije za tretman. U pacijenata s vitiligom potrebno je naglasiti da im na tretiranim područjima kože mogu nastati nove depigmentacije. Potrebno je svakog pacijenta upitati za eventualne implantate te prisutnost trajnih i privremenih filera u koži kao i zadnjeg tretmana s Botulinum toksinom tipa A.
Koje su neželjene popratne pojave nakon tretmana laserom?
Za vrijeme tretmana pacijenti osjećaju peckanje, bockanje ili žarenje.
Neposredno nakon tretmana koža je crvena i lagano otečena, a jačina promjena varira ovisno o vrsti tretirane lezije te vrsti primijenjenog lasera.
Mogu se pojaviti prolazne, rjeđe trajne, hiper i hipopigmentacije, zatim rana nalik opeklini drugog stupnja te infekcija i ožiljak. Oštećenje vida je teoretski moguće samo ako za vrijeme tretmana pacijent skine zaštitne naočale.
Mogu li se laserima ukloniti dlake?
Laseri se mogu koristiti za uklanjanje dlaka koje predstavljaju velik estetski problem naročito ženama s hipertrihozom i hirzutizmom. Laserom djelujemo samo na dlaku smeđe i crne boje, te na dlaku koja je u aktivnoj fazi rasta-anagena faza. Nakon apsorpcije laserkog svjetla od strane melanina u korijenu dlake, dolazi do njegovog pucanja te dlaka više ne raste. Nakon 3-6 mjeseci kad se korijen dlake oporavi, dlaka ponovno počinje rasti, ali sporije i svijetlije je boje. Važno je napomenuti da se dlake ne mogu nikada u potpunosti ukloniti, ali se postiže trajno smanjennje dlakavosti.
Tretmani se ponavljaju 1 mjesečno, a broj tretmana je individualan, od 4 na više.
Laseri koji se pritom koriste su pulsni diodni laser, dugopulsni ruby laser, dugopulsni alexandrite laser, Q-switched Nd:YAG laser i dugopulsni Nd:YAG laser.
Koliko je potrebno tretmana za uklanjanje vaskularnih lezija?
Za proširene kapilare na licu 2 tretmana, za brojne kapilare na koži nogu 3-5 tretmana.
Cherry angiomi i spider nevusi se rješavaju jednim tretmanom. Laseri koji se koriste u liječenju vaskularnih promjena su KTP, copper vapor/bromide, Nd:YAG te osobito pulsni dye laser.
Mogu li se laserom ukloniti ožiljci?
Keloidi i hipertrofični ožiljci predstavljaju veliki problem jer tradicionalna liječenja ne daju zadovoljavajuće rezultate. Laseri CO2 i Erbium:YAG su korisni kao alternativa konvencionalnoj kirurgiji te se njima mogu dobro ublažiti atrofični ožiljci, dok su za hipertrofične ožiljke najbolji pulsni dye laser. Niti jednim laserom se ožiljci ne mogu u cijelosti ukloniti, ali se mogu ublažiti.
Pigmentne promjene i tetovaže
U liječenju pigmentnih lezija koriste se Q-switched ruby laser, Q-switched Nd:YAG laser, Q-switched alexandrite laser i pulsni dye laser. Laserima je moguće ukloniti različite pigmentne lezije kao što su solarni lentigo (staračke pjege), sunčane pjege, café au-lait makule (pjege boje bijele kave), naevus Ota, naevus Ito, naevus Becker te tetovaže.
Laserski “resurfacing” i uklanjanje dobroćudnih tvorbi
Za laserski “resurfacing” i uklanjanje dobroćudnih tvorbi na koži koriste se CO2 i Erbium:YAG laseri.
Laserskim “resurfacingom” uklanjaju se površinski slojevi kože, čime se može poboljšati tonus kože, smanjiti bore i mrlja od sunca. Nakon ovog tretmana koža je izrazito crvena, te nakon nekoliko potamni i ljušti se.
Neablativnim Nd:YAG laserom se pojavljuje samo crvenilo koje nestaje nakon dva sata, bez pojave ljuštenja kože. Prednost ovog lasera je u tome što se nakon tretmana može nastaviti s uobičajenim dnevnim aktivnostima.
Koje su mjere opreza pri rukovanju laserom?
Mjere opreza ovisi o vrsti lasera kao i o intenzitetu zraka koje se koriste. One uključuju:
1. Obuku osoblja
2. Zaštitu očiju pacijenata i osoblja
3. Znak upozorenja („laser uključen“) izvješen na ulazu u prostoriju s laserom
4. Korištenje nereflektirajućih instrumenata
5. Uklanjanje zapaljivih materijala iz prostorije s laserom