Koje su karakteristike kože novorođenčeta?
Postoje promjene na koži novorođenčadi koje uznemiruju roditelje. Većina ih je bezazlena i povlaće se same od sebe no postoje i one koje zahtijevaju liječenje. Najčešće su to infekcije i prirođene malformacije u građi kože koje su ujedno i najučestalije promjene na koži u novorođenačkoj dobi.
U periodu embrionalnog razvoja dijete prolazi kroz mnoštvo stresnih događaja. Ovo se odnosi i najveći organ u tijelu čovjeka na kožu. Koža novorođenčeta prilikom rođenja prelazi iz intauterinog, toplog i vlažnog milijea u suhu, hladnu i nesterilnu okolinu a pritom se nerijetko događaju specifične promjene po koži te nastaju bolesti kože novorođenačkog perioda.
Tablica 1 pokazuje diferencijalno dijagnostički pregled promjena po koži novorođenačke dobi:
Tabela 1 diferencijalna dijagnoza kožnih promjena novorođenčadi: | ||
Leits simptom | U pravilu bezopasne promjene po koži | Promjene na koži koje zahtijevaju terapijsko liječenje |
Promjene koje imaju papulu i pustulu | Milien Miliaria Erythema toxicum neonatorum Acne neonatorum Transiente neonatale pustulose Melanose | Bakterijski impetigo Candiodza, Scabies Incontinentia pigmenti Langerhanszell-Histiozytose Acrodermatitis enteropatica/Zinkmangeldermatitis |
Promjene boje kože i tumori | Melanocitni nevus („Muttermal“) Mongolska pjega Naevus flammeus (Feuermal) Hemangiom Bradavice na prsima Aplazija kutis kongenita Dermoidna cista | |
Promjene s mjehurom | Bakterijski impetigo Herpes neonetorum Kongenitelne varičele Staphilococus scaled skin syndrom Hereditarna epidermoliza Bulozna mastocitoza | |
Promjene kod kojih se primjećuje ljuskanje | Seboroički ekcem | Ihtioza Tinea (gljivice ) |
Koji oblici prolaznih bezopasnih promjena postoje?
Većina ovih promjena kože u novorođenačkoj dobi su fiziološke prirode a nazvane su Milie. One su prolazne i nemaju obilježje bolesnog stanja. Prolazne smetnje proširenih krvnih žila, hormonalne promjene i nezrele kožne žlijezde su uzrok ovih promjena na koži.
Potrebno je spomenuti neonatalne infekcijske bolesti kože uzrokovane stafilokokima, streptokokima i kandidom te konatalne infekcije uzrokovane sa herpes simplexom, crvenilom, varičelama i sifilisom.
Ponekada se pojavljuju i sistemske bolesti kao neonatalni lupus eritematozus.
Koje su promjene te dobi obilježene crvenilom kože?
1. Cutis marmorata (marmorirana koža) pojavljuje se kod hladnoće a karakterizira je mrežasta, plavičasto prošarana koža. Ona se pojavljuje u pravilu kao bezazlena reakcija proširenja krvnih žila koja se u toku rasta izgubi, no ipak, potrebno je upozoriti na mala mikrokrvarenja u koži kao npr. u prve sepse te je kod ovakvih promjena potreban oprez.
2. Harlekinske promjene na koži
Do Harlekin promjena dolazi kod 10% novorođenčadi uključujući smetnje krvožilnog tonusa a manifestira se naizmjeničnim jakim crvenilom i izbjeljivanjem stražnje gornje polovice trupa koje traje prosječno od jedne sekunde do minute. Vremenom, promjena se spontano povlači.
Koje su promjene obilježene papulama i pustulama:
Milije
su uvjetovani nečistoćom žlijezda lojnica. Kod približno 50% novorođenih nalaze se milije kao bijele male papule promjera 12 mm u području lica. Milije su male epidermalne ciste žlijezda lojnica. One su najčešće prisutne već kod rođenja prisutne ili se razvijaju tijekom prvog mjeseca života, a povlače se već prvi tjedan života. Slične se lezije mogu pojaviti u području tvrdog nepca i onda se zovu Epstain perlen.
Milijarija
Vrlo česte promjene milijarije nastaju premještanjem znojnih žlijezda izmjenom tvari u koži, sićušnim površinskim vezikulama te crvenim papulovezikulama. Ovdje se treba izbjegavati pregrijavanje i znojenje djece.
Što su Acne neonatorum
Kod20% novorođenih se razvijaju već kod rođenja ili unutar prva dva do četiri tjedna života. One se prikazuju kao papule, pustule i zatvoreni komedoni (miteseri) na ćelu, licu i nosu. Akne nastaju kao posljedica majčine androgene stimulacije, hiperplazije žljezda lojnica, kolonizacijom kože kvašćevim gljivicama Pytirosporum ovale. U pravilu terapija nije zahtijevna. Kod jače izraženih ili perzistentnih se može pokušati opreznim lokalnim liječenjem s benzoilperoksidom.
Erythema toxicum neonatorum! Da li je to nešto opasno?
Najčešće oboljenje kože kod kojega je na koži vidljiv gnojni mjehurić otpada na oboljenje koje traje dva do tri dana a vidljivo je na trupu, licu i udovima. Oboljenje se manifestira prištevima i vodenim mjehurićima na crvenoj podlozi koje se kasnije pretvaraju u gnojni mjehurić. Na dlanovima i stopalima te promjene nisu zapažene. Promjene spontano iščezavaju nakon par dana. Točan uzrok bolesti je nejasan, ali se pretpostavlja da dolazi do aktivacije preostalog dijela imunog sustava. Sličnost sa Erythema toxicum neonatorum pokazuju Candida albicans i Stafilokokne infekcije kod kojih su također vidljivi gnojni mjehurići po koži.
Promjene obilježene nastankom mjehura na koži su slijedeće?
Promjene sa mekanim mjehurom: Povremeno se pronalazi u djece kod rođenja na prstima ili ručnom zglobu oštro izolirani i omeđeni i sami od sebe se povlače. Postoje i rijetka oboljenja mjehurastih tvorbi. Pojava multiplih mjehura i neprirodnih oštećenja kože obilježja su hereditarnih oboljenja mjehurastih tvorbi kao Bulozna epidermoliza. Ako su velike površine kože zahvačene mjehurima i erozijama govorimo o bolesti koja se zove Stafilokokni – Scal syndrom (SSS syndrom).
Primjetili smo da je kod nekih bolesti koža ljuskava. Kakve su to bolesti?
Obilježja Ihtioze, Palmolantarne keratoze, Erythrokeratodermije je da su gornji slojevi kožezahvaćeni sa ljuskama. Ovdje se razlikuju različita oboljenja s različitim kliničkim slikama. Klinička slika se pruža od finih do grubih lamelarnih romboidalnih ljusaka do teških kliničkih slika bolesti kao npr. – Harleqin i Colodium beba.
Mogu li se madeži podijeliti?
Madeži se dijele na pigmentirane i vaskularne (uvjetovani proširenjem krvnih žila). Oni se pak dijele u podrazrede kao što su Melanocitni madeži, Hemangiomi, Nevus flameus ili Mongolska pjega. Iako su roditelji takve djece uznemireni, oni su većinom bezazleni i nije ih potrebno liječiti (osim ako se ne radi o velikim melanocitnim madežima ili hemangiomima koji se nalaze na spornoj lokalizaciji). Što se ranije započne s kozmetičkim liječenjem ono je kvalitetnije. Također je važno prepoznati lezije koje su povezane s deformacijama kao što je spina bifida a manifestira se u obliku skrivenih ili vaskularnih tvorbi.
Crveni prirođeni vaskularni madež naziva se Hemangiom. Oko 2% -10% novorođenčadi pokazuje dan do tjedan dana poslije rođenja svijetlo crvene promjene. Kada hemangioma raste kao krvožilni tumor može uzrokovati promjene u osjetu. On može biti lokaliziran kutano ili supkutano izrasti unutar prvog mjeseca života, a onda se djelomično ili parcijalno povući u prvih 5 ili 10 godina života.
Što je to tendencija samopropadanja hemangioma:
Počinje već nakon 6 mjeseci s pojavom centralnih blijedih otočića i rezultira propadanjem hemangioma. Nakon povlačenja mogu ostati ožiljci s atrofijom, teleangiektazijama i hipopigmentacijama. Spontana tendencija propadanja organa može se potaknuti kontaktnom krioterapijom (zaleđivanje s tekućim dušikom) ili laserskom terapijom. Kod neproblematičnih lokalizacija kao što su trup i ekstremiteti hemangiomi se mogu spontano razviti i držati pod kontrolom.
Što ako je hemangiom nezgodno lokaliziran?
Hemangiomi mogu poremetiti funkcioniranje određenih organa ako se nalaze na određenim lokalizacijama (očni kapak , usta, dišni put) ili kod bolnih ulceroznih stanja. U tom slučaju terapijske indikacije su nužne a čine se središnjom intralezionalnom laserskom terapijom, sistemskim glukokortikoidima ili ekscizijom.
Mogu li multipli hemangiomi oštetiti unutrašnje organe?
Vrlo rijetko, povišeni krvni tlak iz velikih multiplih hemangioma može preopteretiti srce. Difuzne neonatalne hemangiomatoze dolaze kod multiplih malih hemangioma tjela. Hemangiomi se tada nalaze u 50% unutrašnjih organa, ali ta pojava je također vrlo rijetka.
Što je Naevus flameus?
Kod ovih svjetlocrvenih do plavocrvenih madeža već su kod rođenja prisutne promjene kože. Crvenilo potječe od kapilara najmanjih krvnih žila kože. Potrebno je razlikovati medijalni i lateralni Naevus flameus.
Koja su obilježja medijalnog Naevusa flameusa:
On je bezazlen i nalazi se uglavnom na koži šije. Kod nevusa flameus lokaliziranog na ovome području u pravilu nije za očekivati samopropadanje, kao također niti na korjenu šije i iznad obrva. Propadanje nevusaa na drugim lokalizacijama je većinom unutar druge godine života.
Lateralni Naevus flameus:
nestaje sa nestankom kapilara tijekom razvoja djeteta. Vremenom intenzitet boje se povećava nastaju čvorasti dijelovi koje je iz kozmetičkih razoga moguće vrlo rano odstraniti laserskom terapijom (unutar prve godine života).
Pigmentirani madeži:
Što su to kongenitalni melanocitni madeži:
Kongenitalni melanocitni madeži dolaze kod 0,2% do 2% novorođenih. Pretežno se radi o malim smeđim madežima do 30mm u promjeru (veliki uglavnom dolaze u starijoj dobi). Ravnomjeran je pigmentiran i ima dlaku. U toj dobi primječuju se i srednje veliki (3-10cm) i veliki kongenitalni madeži (15cm) koji se zbog izgleda nazivaju kupaći kostim nevus ili veliki prirođeni nevus (Tirfelnevus).
Kakav je rizik razvoja melanoma kod takvih madeža?
Mali i srednje veliki kongenitalni madeži se u literaturi različito ocjenjuju, prosuđuju i čini se da se pojavljuju od 1-5 % od svih madeža te dobi. Većinom se preporučuje takove male i srednje kongenitalne madeže što ranije ekscidirati. Na temelju kasnije veličine ovih madeža i smanjenog elasticiteta kože odraslih najbolje je odstranjenje madeža unutar prvog mjeseca života, a najbolje je unutar prvih godinu dana života. Kod rijetkih velikih prirođenih madeža koji se pružaju duboko u sve slojeve kože postoji opasnost od malignih alteracija.
Što je Mongolska pjega:
Dermalne melanoze kao mongolske pjege nastaju nakupljanjem pigmentarnih stanica (melanocita) u dubokim slojevima kože koji se klinički pojavljuju kao plavo sive mrlje većinom na koži križa, krstačnoj kosti, a prisutna je osobito prije svega kod azijatske i obojene novorođenčadi. One su bezopasne i povlače se unutar prve godine života. Razvijenje malignih melanoma na mongolskim pjegama nije poznato.
Koje su prirođene greške u razvoju kože:
Ušni visuljci
Riječ je o promjenama boje kože, prištićima i gnojnim mjehuričima s vanjske strane uha koji se pojavljuju većinom jednostrano i izolirano kroz razvojne smetnje i manifestiraju se kao viseća traka, visuljak.
Prekobrojne bradavice
Kod oko 1-2% novorođenih dolaze prekobrojne prsne bradavice (akcesorne bradavice) kao ostatak embrionalne mliječne žlijezde. Jednostrano su zahvačeni prsa ili gornji dio trbuha. Samo kod kozmetičkih okrnjenja ili nastavka rasta tijekom puberteta preporučena je ekscizija.
Aplazija cutis congenita
Dolaze već kod rođenja u obliku okrugle ili ovalne žućkaste ili crveno – smeđe udubine ili crveno smeđeg ožiljka. Većinom zahvaća kosu na glavi, ali također na trupu i ekstremitetima. Kožne promjene nastaju pojedinačno ili multiplo. One mogu biti površinske ali se mogu pružati do meningealnih ovojnica. Ulceracije su moguće. Ekscizija je u pravilu potrebna kod kozmetičkih oštećenja.
Koji su skriveni prirođeni defekti kože?
Postoje lezije koje su skrivene i mogu upućivati na neki defekt u kralježnici. Neke na koje treba obratiti pažnju su: Skrivene jamice na obrazima, fistule, lipomi, lokalizirane hipertrihoze (prekomjerna tjelesna dlakavost) i pigmentne fleke. Lezije se nalaze u području dorzalne središnje linije oko kralježnice i sakralno te zahtijevaju dalju dijagnostiku.
Ključne riječi: Koža novorođenčeta, milije, hemangiom, madeži, Acne neonatorum, hipertrihoze
Ukratko: Promjene na koži novorođenčadi uglavnom su bezazlene prirode i povlaće se same od sebe. Najčešće se manifestiraju u obliku infekcija i prirođenih malformacija u građi kože.
Jeste li znali da je kravlje mlijekonajčešći nutritivni alergen u djece i adolescenata. Prema itraživanju Gazi Universiti, Faculty of Medicine, Odjela za Pedijatriju i neonatologiju iz Ankare (Turska) alergija na hranu je definirana kao nepovoljna klinička reakcija zbog abnormalne imunološke reakcije. Među 140 prehrambenih proizvoda najčešće su reakcije na kravlje mlijeko, kokošja jaja i leguminoze naročito kikiriki.
Za Moj doktor: Perica Ante dr.med. dermatovenerolog